Tunus sandık başında: Muhalefet seçimleri boykot ediyor

Tunus genelinde 2 bin 155 bölgede kurulan, 4 bin 685 seçim merkezinde, yerel saatle 08.00’de başlayan oy kullanma işlemi 18.00’e kadar sürecek.

Yüksek Seçim Kurulunun verilerine göre ,9 milyonun üzerinde seçmenin bulunduğu Tunus’ta, 279 sandalyeli meclise girebilmek için 7 bin 205 aday yarışıyor.

İki turlu seçim sisteminin benimsendiği yasaya göre, adayların ilk turda seçilebilmesi için oyların yarıdan bir fazlasını alması gerekiyor.

Bu oy oranına ulaşılamayan bölgelerde en çok oyu alan iki adayın katılacağı, ikinci tur seçimleri yapılması bekleniyor.

77 ÜYEDEN OLUŞACAK

Seçimlerin tamamlanmasının ardından oluşacak 279 yerel konseyden her biri kura ile seçtikleri bir üyeyi il meclisine gönderecek. İl meclislerine gönderilen üyelerin arasından bölgelere ayrılan kotaya göre 77 meclis üyesi, Yerel ve Bölgesel Ulusal Konseyinde görev yapacak.

Toplam 24 ilin bulunduğu Tunus’ta, il meclisi üyeleri dönüşümlü olarak Yerel ve Bölgesel Ulusal Konseyinde görev yapacağı için her 3 ayda bir, konseye gönderilecek adaylar için yerel mecliste kura çekilecek.

En önemli görevi, Halk Temsilciler Meclisi ile yerel yönetimler (meclis) arasındaki ilişkileri düzenlemek olan Konsey, çeşitli bütçe ve kalkınma planlarına ilişkin kararlarda görüş bildirecek.

Ayrıca yıllık bütçenin Meclis’te oylamasında da önemli rol oynayacak olan Konsey’in görevlerini düzenleyen yeni bir yasanın, seçimlerin tamamlanmasının ardından çıkarılması öngörülüyor.

SEÇİMLERE GİDEN SÜREÇ

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said’in 25 Temmuz 2021’de açıkladığı olağanüstü kararla meclisin çalışmalarını dondurması ve milletvekillerinin dokunulmazlıklarını kaldırması, ülkede siyasi ve ekonomik krizin derinleşmesine yol açtı.

Cumhurbaşkanı Said’in 22 Eylül 2021’de açıkladığı yeni kararnameyle yetkilerini genişleterek yürütme organını tamamen kendine bağlamasının ardından, Aralık 2021’de açıklanan “siyasi krizden çıkış yol haritası” kapsamında, ülkede 25 Temmuz 2022’de anayasa referandumu, ardından erken genel seçimler yapıldı.

SEÇİMLERİ BOYKOT EDEN PARTİLER

Yeni anayasa ile başkanlık sistemine geçilen Tunus’ta, oluşturulacak Bölgesel ve Yerel Ulusal Konseyinin, Halk Meclisinin ikinci kanadını oluşturması kararlaştırıldı.

Cumhurbaşkanı Said’in 25 Temmuz kararlarının ardından attığı adımları “demokratik bulmadıkları” gerekçesiyle ülkedeki birçok siyasi parti seçimleri boykot ediyor.

İşçi Partisi, Demokratik Kutup Partisi, Demokratik Akım Partisi ile Emek ve Özgürlükler İçin Demokratik Blok Partisi, 28 Eylül’de yaptıkları ortak açıklamada, Konsey seçimlerini boykot edeceklerini duyurdu.

Nahda Hareketi, Tunus’un Kalbi Partisi, Nida Tunus gibi siyasi partilerin destek verdiği ülkedeki muhalefetin çatı oluşumu Ulusal Kurtuluş Cephesi de 20 Kasım’daki açıklamasında seçimlerin boykot edilmesini istedi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Said’e destek veren “Halk Kazansın Girişimi”, “Halk Tesis Ediyor Girişimi”, “Halk Hareketi” ile 25 Temmuz kararlarının ardından kurulan “Tunus İleri Partisi” seçime katılacak taraflar arasında yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir