Covid-19’dan bu yana artan ölüm oranları yetkilileri harekete geçirdi

Resmi istatistiklerden elde edilen analize göre, Birleşik Krallık’ta 2023’ün ilk altı ayında önceki beş yıldaki seviyelere kıyasla fazladan 28.000 ölüm olduğu ortaya çıktı.

Beklenmedik ölümlerdeki en büyük artış, kalp hastalığı ve diyabet gibi önlenebilir rahatsızlıklar nedeniyle daha erken hayatını kaybeden 50 ila 64 yaş arası yetişkinler arasında görüldü.

Uzmanlar, tecritten bu yana pratisyen hekimlere erişimde ve İngiltere Ulusal Sağlık Hizmetleri bekleme listelerinin kaydedilmesinde yaşanan zorlukların, orta yaşlı hastaların tansiyon ilaçları gibi hayat kurtaran koruyucu tedavilerden mahrum kaldığı anlamına geldiğine inanıyor. Sağlıksız yaşam tarzları, obezite ve genişleyen sağlık eşitsizlikleri de önlenebilir ölümlerin artmasına katkıda bulunuyor.

ÖNLENEBİLİR HASTALIKLAR SÖZ KONUSU

İngiltere Halk Sağlığı Direktörü Profesör Yvonne Doyle, başlatılan Covid-19 soruşturmasının yükselen ölüm oranlarına odaklanması gerektiğini söylüyor.

Doyle, “2020’den bu yana dünya çapında daha fazla insan ölüyor. Ağır ölüm oranlarına rağmen bunun ana etkeni Covid-19 değil.”

“Bu ölümler altta yatan bir hastalık salgınını temsil ediyor. Yaşam tarzı seçimlerinden kaynaklanan kalp hastalığı, diyabet ve siroz gibi önlenebilirliği yüksek hastalıklardan kaynaklanıyorlar.” dedi.

Kapsamlı sağlık reformlarına ihtiyaç olduğunu belirten Doyle, “Covid-19’dan ölenlerin orantısız bir kısmı obezdi, şeker hastasıydı ya da yoksulluk içinde yaşıyordu ve sosyal bakıma erişimi zayıftı. Bu kategorilerdeki insanlar gelecekteki herhangi bir salgında en fazla risk altında olacaklar ve hükümetin halk sağlığında odaklanması gereken yer burasıdır.” diye ekledi.

100 milyon £ değerindeki soruşturma 2026’ya kadar devam edecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir