Zekeriya Yapıcıoğlu’ndan ‘İlk 4 Madde’ Eleştirisi: ‘Yeni Anayasada Değiştirilemez Madde Olmamalıdır’

HÜDA-PAR Genel Başkanı ve Cumhur İttifakı’nın ortağı Zekeriya Yapıcıoğlu, katıldığı televizyon programında anayasa değişikliği istediklerini açıkladı. Anayasada bulunan ilk 4 maddeyi eleştiren Yapıcıoğlu, ‘Yeni anayasada değiştirilemez, değiştirilmesi teklif dahi edilemez maddeler olmamalı’ ifadelerini kullandı.

Daha önce yaptığı ‘Hizbullah bana göre bir terör örgütü değil’ açıklamasıyla tepki çeken HÜDA-PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu’ndan anayasanın ilk 4 maddesine eleştiri geldi.

Habertürk canlı yayınında Kürşad Oğuz’un sorularını yanıtlayan Yapıcıoğu, seçim sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu. Türk Bayrağı’nın tanımı ve anayasanın ilk 4 maddesine dair eleştirilerini dile getiren Yapıcıoğlu, ‘Yeni anayasada değiştirilemez, değiştirilmesi teklif dahi edilemez maddeler olmamalıdır diyoruz’ ifadelerini kullandı.

‘Değiştirilmesi teklif dahi edilemez maddeler olmamalıdır’

Yapıcıoğlu’nun açıklamaları şu şekilde: 

‘Biz yeni bir anayasaya ihtiyaç olduğunu söylüyoruz. Bu yeni anayasayı yaparken de milletin temsilcileri ortak noktada buluşulmalıdır. Yeni anayasada değiştirilemez, değiştirilmesi teklif dahi edilemez maddeler olmamalıdır diyoruz.’

‘Siyasi Partiler Kanunu’nda 12 Eylül askeri cuntasının bütün partilere dayattığı siyasi çerçeve var’ ?

Siyasi partilerin tamamı bu çerçeveye göre CHP’nin siyasi şubeleri olmak zorunda. Gerçekte böyle mi; değil. Metinler zaman içinde eskir. Şu anda bir yemin metni var, bunun değişmesi için Anayasa’nın değişmesi lazım. Seçimden sonra yeni ve sivil anayasa gündeme gelecektir. Mutlaka bu anayasa yapılmalıdır. Bütün partiler yeni bir anayasa istiyor. Mevcut anayasa 1982 Anayasası. Biz 4 vekille parlamentoya girmişken ‘Arkadaşlar bizim metnimiz budur’ diye bir duruşta değiliz. Bence biz bu milletin özüyüz. Milletin sesi olacağız orada. Bu ses duyulursa Allah’ın izniyle gümbür gümbür gelecek inşallah.

Yapıcıoğlu’nun Türk bayrağı açıklaması ? ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir