Silikon Vadisi’ne denetim incelemesi

ABD Merkez Bankası (FED), iflas eden Silikon Vadisi Bankası’nın (SVB) denetimine ilişkin inceleme yapılacağını bildirdi.

FED’in yaptığı açıklamada, Finansal Kuruluşlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Michael Barr’ın liderliğinde yapılacak inceleme sonucunun 1 Mayıs’ta yayımlanacağı aktarıldı.

FED Başkanı Jerome Powell, yaptığı açıklamada, “Silikon Vadisi Bankası çevresindeki olaylar, Fed tarafından kapsamlı, şeffaf ve hızlı bir inceleme yapılmasını gerektiriyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Barr da “Tevazu sahibi olmamız ve bu firmayı nasıl denetlediğimizi, düzenlediğimizi ve bu deneyimden ne öğrenmemiz gerektiğini dikkatli ve kapsamlı bir şekilde gözden geçirmemiz gerekiyor.” ifadesini kullandı.

FED’in inceleme kararının, SVB’nin iflası sonrası Merkez Bankasının denetimine yönelik eleştirilerin ardından gelmesi dikkati çekti.

ABD basınında yer alan haberlerde ise Joe Biden yönetiminin, bankanın Kaliforniya eyalet yetkilileri ve San Francisco FED tarafından üstlenilen denetimin kalitesini incelediği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir