Faroe Adaları: Bayrağı, Nüfusu ve Tüm Detaylarıyla Faroe Adaları Rehberi

Faroe Adaları, Kuzey Atlantik Okyanusu’nda İzlanda ve Shetland Adaları arasında yer alan adalar grubudur. Danimarka krallığının kendi kendini yöneten bir denizaşırı idari bölümünü oluşturur. 17 yerleşik ada ve birçok adacık ve resifin bulunduğu Faroe Adaları, İskandinav kökenli bir nüfusa sahiptir. Oldukça kayalık bir araziye sahip olan bu ülkede iklim oldukça çetindir. Peki Faroe Adaları nerede? Faroe Adaları para birimi nedir?

Bu içeriğimizde Faroe Adaları’nın tarihinden coğrafyasına, nüfusundan ekonomisine kadar tüm detaylarını öğrenebilirsiniz.

Faroe Adaları Hakkında Genel Bilgiler

Faroe Adaları, Kuzey Atlantik Okyanusu’nda İzlanda ve Shetland Adaları arasında yer alan adalar grubudur. Danimarka krallığının kendi kendini yöneten bir denizaşırı idari bölümünü oluşturur. 17 yerleşik ada ve birçok adacık ve resifin bulunduğu Faroe Adaları, İskandinav kökenli bir nüfusa sahiptir.

Faroeliler İskandinav kökenlidir; birçoğu MS 800 civarında adaları kolonileştiren Norveçli Vikinglerin torunlarıdır. Nüfusun yaklaşık dörtte biri Tórshavn’da yaşıyor, geri kalanın ise neredeyse tamamı kıyılarda olan küçük yerleşim yerlerinde yaşıyor. Adalıların çoğu, Danimarka Evanjelik Lutheran Kilisesi’ne mensup Lutheranlardır.

Faroe Adaları hakkında önemli bilgilerden birkaçı:

 • Başkenti: Tórshavn

 • Dili: Faroece, Danca

 • Hükûmet Şekli: Monarşi

 • Yüzölçümü: 1.339 km2

 • Nüfusu: 54.000 (2022 tahmini)

 • Para Birimi: Faroe Kronu

 • Telefon Kodu: 298

Faroe Adaları’nın Tarihi

Faroe Adaları ismi, ‘Koyun Adaları’ anlamına gelen Faereyiar olarak ortaya çıktı. Bu, muhtemelen ulusal sembol olan koçun da anlamı. İlk olarak İrlandalı keşişler tarafından yerleşilen adalar, Vikingler tarafından kolonize edildi. Norveç kralı tarafından Hıristiyanlaştırıldı. 13. yüzyılda başlayan ancak hiçbir zaman tamamlanmayan Gotik bir katedralin kalıntıları Kirkjubøur’da yer alıyor.

Faroe, 1035’te bir Norveç eyaleti oldu ve 1380’de Norveç’in geri kalanıyla birlikte Danimarka’ya geçti. 1709’da idari olarak Norveç’ten ayrıldılar, Zelanda piskoposluğuna bağlandılar ve ekonomik gelişmeyi engelleyen bir Danimarka kraliyet ticaret tekeli oldular.

Erken Faroe sözlü edebiyatı, 19. yüzyılda modern milliyetçiliğin temeli oldu ve folklorcu tarafından yazılı bir Faroe dilinin yaratılmasını sağladı. 1856’da ticaret tekelinin sona ermesini sağlayan gelişmeler ve bağımsızlık uğraşları ile 1948’de adalara Danimarka’nın yetkisi altında kendi bayrağı ve para birimi ile özyönetim verildi. Faroeceye Danimarka dili ile eşit statü verildi.

1980’lerdeki zayıf mali disiplin , aşırı avlanma nedeniyle Faroe balıkçılık endüstrisinin çöküşüyle ​​birleştiğinde , 1990’ların başında Danimarka’nın müdahalesini gerektiren bir ekonomik çöküşle sonuçlandı. Ancak adalar, açık deniz petrol sondajı ve büyüyen bağımsızlık hareketinin ekonomik vaadiyle canlanan 21. yüzyılı yenilenmiş bir güçle karşılamak için toparlandı.

Faroe Adaları’nın Coğrafi Yapısı

İnce bir moren veya turba toprağı tabakasıyla kaplanmış volkanik kayalardan oluşan adalar yüksek ve dik kayalıklarla engebelidir. Eystur Adası’ndaki Slaettara Dağı, dar vadilerle ayrılmıştır ve düz zirvelere sahiptir.

Kıyılar fiyortlarla derin girintilidir ve adalar arasındaki dar geçitler güçlü gelgit akıntılarıyla çalkalanır.

Faroe Adaları’nın İklim Koşulları

İklim açısında Faroe Adaları, sıcaklığın genel olarak aynı seyrettiği bir yerdir. Sık sık sis ve yağmur yaşanır. Yıllık toplam yağış miktarı 1600 mm’dir. Ilık Kuzey Atlantik Akıntısı, limanları buzdan arındırır. Doğal bitki örtüsü yosun, çimen ve dağ bataklığıdır. 

Adalar, serin yazlar, kuvvetli batı rüzgarları ve sık sık fırtınalar nedeniyle doğal olarak ağaçsızdır, ancak korunaklı tarlalara bazı dayanıklı ağaçlar dikilmiştir. Kurbağalar, sürüngenler veya yerli kara memelileri yoktur. Deniz kuşları çoktur ve eski zamanlarda bunlar ekonomik açıdan önemliydi.

Faroe Adaları’nın Nüfusu

Faroe Adaları nüfusu 2022 yılında yaklaşık olarak 54 bin kişidir. Burada, birçok farklı etnik grup olsa da ağırlıklı olarak ada yerlileri yaşar. 

Faroe Adaları’nda yaşayan etnik gruplar hakkında bilgiler şu şekilde:

 • %91,7 Faroeli

 • %5,8 Danimarkalı

 • %0,4 İzlandalı

 • %0,2 Norveçli

 • %0,2 Polonyalı

Faroeliler İskandinav kökenlidir; birçoğu MS 800 civarında adaları kolonileştiren Norveçli Vikinglerin torunlarıdır. Nüfusun yaklaşık dörtte biri Tórshavn’da yaşıyor, geri kalanın ise neredeyse tamamı kıyılarda olan küçük yerleşim yerlerinde yaşıyor. Adalıların çoğu, Danimarka Evanjelik Lutheran Kilisesi’ne mensup Lutheranlardır.

Faroe Adaları’nın Bayrağının Anlamı

5 Temmuz 1959 yılından beri kullanılan Faroe Adaları bayrağı, beyaz zemin üzerine bulunan ve mavi ile çevrelenmiş kırmızı İskandinav haçından meydana geliyor. Birçok İskandinav ülkesinde olduğu gibi Faroe Adaları bayrağında da haç kendisini gösteriyor.

Bayrak, Kopenhag’daki Faroeli öğrenciler tarafından hazırlandı. İlk kez 1919 yılında göndere çekilen bayrak, 25 Nisan 1940 tarihine kadar Büyük Britanya tarafından tanınmamıştır.

Bayraktaki beyaz arka plan açık renk gökyüzü ve kıyıya vuran dalgaları temsil eder. Kırmızı ve mavi ise Faroe için geleneksel renklerdir. İzlanda ve Norveç’e bağlılığın da bir sembolü olan bayrağın orijinal hali, Fámjin Kilisesi’sinde sergileniyor.

Faroe Adaları’nın Ekonomisi

Adaların ekonomisi genellikle tarım ve hayvancılığa bağlıydı. Özellikle koyun yetiştiriciliği çok yaygındı. Zamanla balıkçılık ile ilgili endüstriler yaygınlaştı. Özellikle de dondurulmuş ve kurutulmuş morina ihracatına dayalı bir ekonomi gelişti.

Balıkçılığa ek olarak, kümes hayvancılığı ve koyun yetiştiriciliği halen ülkede yaygındır. Toprağın çok azı ekilir; ana mahsul koyunlar için ottur. Yakıtlar, temel ürünler ve ulaşım ekipmanları başlıca ithalat kalemleridir. Ana liman Tórshavn’dadır ve Vágar’da bir havaalanı vardır. Danimarka, İzlanda ve yaz aylarında Shetland Adaları ile düzenli nakliye hizmetleri vardır. 

1990’ların ortasında adalar, Danimarka’ya önemli bir göçe neden olan ciddi bir ekonomik kriz yaşadı. 1997-98’deki iyileşmenin ardından çoğu geri döndü.

Faroe Adaları’nın Başkenti

Faroe Adaları başkenti Torshavn’dır ve burası ülkenin en büyük şehridir. Faroe Adaları’nın en büyüğü olan Streymoy’un güney ucunda yer alır. Tórshavn 13. yüzyılda kuruldu, ancak bundan sonra birkaç yüzyıl boyunca sadece küçük bir köy olarak kaldı.

Tórshavn’ın kendisi artık Faroe Adaları’nın toplam nüfusunun yaklaşık dörtte birini barındırıyor. Streymoy’daki diğer yerleşim yerlerine karayolu ile iyi bağlantılara sahiptir ve tekneler onu takımadalardaki diğer adalardaki yerleşim yerlerine bağlamaktadır.

Faroe Adaları Gezilecek Yerler

Faroe Adaları, doğal güzellikleriyle öne çıkan bir ülke. Adalar boyunca alabildiğine uzanan yeşil yamaçlar, ülkede huzur verici bir ortam oluşturuyor. Yürüyüşler, tekne turları ve çeşitli doğa aktiviteleri ada genelinde oldukça yaygın. 

Burada mutlaka görülmesi gereken yerler şunlar:

 • Múlafossur Waterfall

 • The National Gallery of The Faroe Islands

 • Kalsoy

 • Tjóðsavnið (Faroe Adaları Ulusal Müzesi)

 • Svartafoss Şelalesi

 • Sørvágsvatn

Faroe Adalarına Nasıl Gidilir?

Tarihi ve turistik yerler bakımından oldukça zengin olan bu ülkeye Türkiye’den direkt uçuş bulunmuyor. İngiltere, İzlanda ve Norveç gibi ülkeler, buraya seferler düzenliyor. Dolayısıyla öncelikle bu ülkelere uçup daha sonra Faroe Adaları’na varmanız gerek. Aktarmalı uçuşlar yardımıyla seyahatinizi planlayabilirsiniz.

Ülkeye uçuşlarda genellikle yaz aylarında yoğunluk yaşanıyor. Kış ayları ise olumsuz hava koşulları nedeniyle genelde tercih edilmiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir